تحلیلی بر سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران

آقای جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه 28 آبان طی سفری یک روزه به تهران آمد و با آقایان ظریف وزیر امورخارجه و شمعخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد. جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس اولین مقام بلند پایه یک کشور اروپایی و عضو برجام است که بعد از خروج امریکا از برجام به تهران سفر کرده است.

آقای جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه 28 آبان طی سفری یک روزه به تهران آمد و با آقایان ظریف وزیر امورخارجه و شمعخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد. جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس اولین مقام بلند پایه یک کشور اروپایی و عضو برجام است که بعد از خروج امریکا از برجام به تهران سفر کرده است. وزیر خارجه انگلیس پیش از این در 21 آبان ماه به عربستان سعودی سفر کرده بود و کمی قبل تر از آن به امریکا رفته بود. وزیر خارجه انگلیس اخیرا در سخنانی گفته بود خاورمیانه یک کوه آتشفشان آماده انفجار است که کوچکترین بی تدبیری به انفجار آان می انجامد که پیامدهای بی شماری برای منطقه و جهان خواهد داشت و در مورد برجام هم گفته بود که این توافق خوبی است و تنها موردی است که ما در آن با امریکا اختلاف نظر داریم.

با کنار هم قرار دادن کنش های اخیر وزارت خارجه انگلیس این چنین بر می آید که جرمی هانت و سیاست خارجی انگلیس قصد دارد در شرایط بحرانی کنونی خاورمیانه نقشی فعال ایفا کند و با وجود ترامپ در راس قدرت اجرایی امریکا خلاء های ناشی از کج رفتاری های ترامپ را با سیاست انگلیسی و اعمال مجدد قدرت در خاورمیانه جبران کند.

در این راستا در سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران لایه های پنهانی وجود دارد که هیچ گاه رسانه ای نخواهند شد و در پس پرده باقی خواهند ماند. اما لایه های آشکار این سفر که از چینش گزاره های مختلف به دست    می آیند اهدافی همچون توافق برجام و چگونگی ادامه حیات این توافق و نقش اروپا در ادامه آن، جنگ یمن، بحران سوریه و موضوع زندانی های دوتابعیتی ایرانی و انگلیسی که به جرم های امنیتی بعد از طی مراحل قانونی در قوه قضائیه به زندان محکوم شده اند، از جمله خانم نازنین زاغری دیده می شود.

در زمینه جنگ یمن، بحران سوریه و برجام امور مراتب دیپلماتیک خود را طی می کند و وزیر خارجه انگلیس به قدرت ایران در این امور کاملا واقف نشان می دهد و احتمالا وزیر خارجه انگلیس بعد از سفر به ریاض     پیام های خاصی را برای ایران در مورد جنگ یمن داشته است.

در مورد برجام هم وزیر خارجه انگلیس صریحا اعلام کرده است با امریکا در مورد توافق برجام اختلاف نظر دارند و برجام را توافق خوبی می دانند و این تنها موردی است که با امریکا همراهی نمی کنند. هرچند کشورهای اروپایی عضو برجام تا کنون خروج امریکا را محکوم کرده اند ولی عملا به خاطر سیطره امریکا نتوانسته اند اقدام عملی در مورد تعهدات خود در زمینه برجام انجام دهند و مذاکرات با اروپا و اقدامات عملی اروپا از جمله کانال مالی به کندی پیش می رود و شرکت های اروپایی هم بعد از اعمال تحریم های امریکا از ایران خارج شده و ارتباط تجاری خود را قطع کرده اند.

در مورد بحران سوریه هم این روزها شایعاتی مطرح شده است که امریکا در ازای خروج ایران از سوریه    تحریم ها علیه ایران را لغو خواهد کرد که البته این موضوع هم از سوی مقامات تکذیب شد. اما باید گفت شخصی تاجر مسلک همانند ترامپ بدش نمی آید بعد از اینکه او و متحدانش در سوریه دستآورد مهمی نداشته اند با نیت اختلاف افکنی بین ایران و روسیه این پیام را به وزیر خارجه انگلیس داده باشد که با خروج کامل ایران از سوریه تحریم ها را لغو خواهد کرد هرچند این درخواست از طریق ایران تکذیب و رد شده است. در این زمینه باید گفت که انگلیس همواره از سیاست های تهاجمی روسیه در اروپا ناراحت و خشمگین است و تلاش دارد حتی اگر بتواند روزنه ای ایجاد کند تا بین ایران و روسیه اختلاف بیافکند و جای پای خود را در ایران باز کند.

اما مهمترین محور سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران که رسانه ای و چالش برانگیز هم شد موضوع دوتابعیتی های ایرانی انگلیسی  زندانی در ایران از جمله نازنین زاغری بود. وزیر خارجه انگلیس بعد از سفر به تهران در سخنانی گفته است:«من این موضوع را برای مقام‌ها روشن کردم که اگر ایران بخواهد از موضوع دو تابعیتی‌ها به عنوان اهرم فشار سیاسی استفاده کند برایش پیامدهایی خواهد داشت و بریتانیا اجازه نخواهد داد که چنین چیزی اتفاق بیافتد و هزینه‌ای نداشته باشد. از نظر ما این شرایط را نمی‌توان ادامه داد. فقط هم مسئله نازنین زاغری نیست، افراد دیگری هستند که خانواده‌هایشان خواسته‌اند نامشان را اعلام نکنیم. هیچ کشوری در دنیا نباید فکر کند که اگر چیزی را از کشوری دیگر می‌خواهد باید شهروندانش را زندانی کند و این غیر قابل قبول است.»

با تحلیل گفتمان این بخش از گفته های وزیر خارجه انگلیس که بعد از سفر به ایران و با رسانه های کشور خودش انجام داده است به وضوح می توان نوعی جو زدگی سیاسی را مشاهده کرد که قصد دارد به افکار عمومی انگلیس بقبولاند که با طرف ایرانی در مورد موضوع دوتابعیتی های از موضع دست برتر صحبت کرده است. اما او خود به خوبی می داند که دوران جمهوری اسلامی ایران همانند زمان قاجار و پهلوی  نیست که انگلستان از طریق اعمال نفوذ بتواند به خواسته هایش برسد. وزیر خارجه انگلیس که در این سفر احتمالا نقشی میانجی را بین ایران و امریکا و احتمالا عربستان بحران زده پس از قتل خاشقچی را ایفا می کرده است به دنبال آزادی نازنین زاغری و دیگر زندانیان امنیتی که خودش بیش از افکار عمومی انگلیس بر آن واقف است بوده است. او خود به خوبی می داند نظام اسلامی ایران به دنبال گروکشی نیست زیرا نظام ایران اسلامی آنقدر در منطقه قدرتمند عمل کرده و می کند و خواسته هایش را در میدان عمل به متخاصمان و دشمنان تحمیل می کند و نه نیازی دارد و نه جوانمردانه و طبق اصول اسلامی می داند که فرد بی گناهی را زندانی که از طریق آن به خواسته ای از کشور دیگری برسد. شاید باید به جرمی هانت وزیر خارجه تازه وارد در کابینه انگلیس گفت تاریخ انقلاب اسلامی ایران را لازم است از نو مطالعه کند و توجهی به نوشته های شرق شناسان زمان قبل از انقلاب اسلامی نداشته باشد.


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : شنبه - Saturday
امروز :
9 مهر ماه 1401
Today :
2022-10 Oct-01


نظرسنجی
اهداف و برنامه های ارائه شده توسط آقای جعفری برای مجلس دهم را در راستای توسعه روستاها و شهرهای بهار و کبود راهنگ چگونه ارزیابی می کنید؟


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399