پی آمدهای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا

این جمله از چرچیل بعد از جنگ جهانی دوم در دانشگاه زوریخ سوییس که گفت «ما باید نوعی ایالات متحده اروپا تشکیل بدهیم.» تا حدودی پایه گذار اتحادیه اروپا بود که از زبان یکی از رهبران بزرگ اروپایی جنگ جهانی دوم که توانست آلمان نازی را به زانو درآورد، مطرح شد. زمانی که چرچیل انگلیسی این ایده را در ذهن می پروراند، می خواست به مردم اروپا که از جنگ خسته شده بودند نوید اتحاد و صلح در آینده را بدهد. اما چه شد که انگلستان بعد از 43 سال که به اتحادیه اروپا پیوست سرانجام طی یک رفراندوم با رای مردم از اتحادیه اروپا خارج شد.

این جمله از چرچیل بعد از جنگ جهانی دوم در دانشگاه زوریخ سوییس که گفت «ما باید نوعی ایالات متحده اروپا تشکیل بدهیم.» تا حدودی پایه گذار اتحادیه اروپا بود که از زبان یکی از رهبران بزرگ اروپایی جنگ جهانی دوم که توانست آلمان نازی را به زانو درآورد، مطرح شد. زمانی که چرچیل انگلیسی این ایده را در ذهن می پروراند، می خواست به مردم اروپا که از جنگ خسته شده بودند نوید اتحاد و صلح در آینده را بدهد. اما چه شد که انگلستان بعد از 43 سال که به اتحادیه اروپا پیوست سرانجام طی یک رفراندوم با رای مردم از اتحادیه اروپا خارج شد.

اتحادیه اروپا در سال 1957 تحت نام جامعه اقتصادی اروپا و بر اساس پیمان رم با حضور 6 کشور اروپایی فرانسه، آلمان غربی، ایتالیا، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ تشکیل شد. در سال 1993 بر اساس پیمان ماستریخت شالوده کنونی اتحادیه امنیتی، سیاسی و اقتصادی اروپا پی ریزی شد و در سال 1999 واحد پول یورو که تا کنون در 19 کشور جایگزین پول ملی شده است بوجود آمد. در حال حاضر اتحادیه اروپا بدون انگلستان 27 عضو دارد  و 500 میلیون نفر شهروندان اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند.

پیمان شنگن در سال 1985 بین کشورهای اتحادیه اروپا بوجود آمد که کنترل روادید برای سایر کشورهای عضو برای مسافرت به اعضای اتحادیه اروپا را لغو کرد. پیمان شنگن در حال حاضر در بین 25 کشور اتحادیه اروپا پذیرفته شده است و به آن عمل می شود.

مهمترین نهادهای اتحادیه اروپا عبارتند از  شورای اروپایی، کمیسیون اروپا، دادگاه اروپا، پارلمان اروپا، بانک مرکزی اروپا و دیوان محاسبات اروپا.

در حال حاضر نیز 6 کشور جدید از جمله ترکیه و گرجستان خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا هستند که گرجستان با اینکه عضو ناظر است، شانس بالایی برای پذیرش در اتحادیه اروپا را دارد.

مهمترین موضوع که همواره در اتحادیه اروپا مطرح بوده است مربوط به سیاست خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است که تلاش شده در این زمینه اتحادیه اروپا استقلال کشورها را حفظ نماید و به مرور زمان این موضوع را با سیاست کلی اتحادیه اروپا تطبیق دهد.

کشور انگلستان در سال 1973 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. در همان ابتدای پیوستن به اتحادیه اروپا بین موافقان و مخالفان کش و قوس های فراوانی بوجود آمد تا سرانجام با تشویق های امریکا برای مقابله با شوروی سابق و تقویت اتحادیه اروپا با رای مردم در سال 1973 انگلستان به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. جمع شدن قدرت های اروپایی از جمله انگلستان، فرانسه، آلمان در کنار همدیگر و زیر پرچم اتحادیه اروپا خطر جنگ جدید را در اروپا تقریبا غیر ممکن می ساخت و این خواسته اصلی ایالات متحده امریکا بعد از جنگ جهانی دوم بودتا با بوجود آمدن اتحادیه اروپا برای همیشه قدرت شوروی و روسیه را مهار کند. در ماه گذشته طی سفری که اوباما به انگلستان داشت از مردم این کشور درخواست کرد تا در رفراندوم ماندن یا جدا شدن از اتحادیه اروپا به ماندن در این اتحادیه رای دهند. بنابراین موضوع ماندن انگلستان در اتحادیه اروپا برای سیاست خارجی امریکا بسیار مهم بود. زیرا امریکا  در موضوعات مهم بین المللی از طریق انگلستان سیاست های خود را در اتحادیه اروپا پیش می برد و هرجا که نیاز به هم رای این اتحادیه داشت انگلستان به خوبی همه کشورهای عضو را متقاعد می کرد.

در این که انگلستان ظرف 43 سال گذشته در کنار سایر اعضای اتحادیه اروپا هویت جدیدی در عرصه سیاسی، اقتصادی، و امنیتی پیدا کرده است شکی نیست اما ملی گرایان انگلستان به دنبال هویت ملی انگلیس هستند و معتقدند اتحادیه اروپا هویت ملی آنها را گرفته است و از طرف دیگر قوانین اتحادیه اروپا این اجازه را به مهاجرین دیگر کشورها عضو می دهد تا به انگلستان برای کار و ... مهاجرت کنند و این موضوع باعث شده است تا بحران های امنیتی زیادی برای انگلستان بوجود آید  بنابراین رای دهندگان به جدایی از اتحادیه اروپا خواستار تعریف جدیدی از سیاست، فرهنگ و امنیت در چهارچوب مرزهای انگلستان هستند. جدای از پی آمدهای متعددی که این جدایی برای اتحادیه اروپا و انگلیس در چهارچوب مرزهایش دارد در عرصه بین المللی این جدایی  از ابعاد مهمی قابل بررسی است که احتمالا این کشور را تهدید می کند.

حال که انگلستان از اتحادیه اروپا در این شرایط جدا شده است نمی توان انتظار داشت اتحادیه اروپا در آینده روابط خوبی با انگلستان داشته باشد زیرا این اتحادیه معتقد است که جدایی انگلیس لطمه ای به حیثیت این اتحادیه وارد کرده است کما اینکه در آینده ای نزدیک دیگر کشورهای قدرتمند  عضو  نیز خواستار جدایی از این اتحادیه باشند. نکته دیگر اینکه شبه جزیره انگلستان با همراهی  قومیت های ولزی، ایرلند شمالی و اسکاتلندی تشکیل کشور انگلستان را می دهند و زمانی که انگلستان از اتحادیه اروپا جدا شده است شاید این قومیت ها که خودشان همواره خواستار استقلال و جدایی از انگلستان هستند، بخواهند در اتحادیه اروپا باقی بمانند و شواهد نشان می دهد با جدایی انگلستان خطر تجزیه این کشور اروپایی را تهدید می کند و این روند را شتاب می بخشد.  در حال حاضر کشورهای مشترک المنافع که تعداد آنها 53 کشور استو استرالیا و کانادا نیز جزء آنها می باشند در روابط سیاسی خود با اتحادیه اروپا متاثر از جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا خواهند شد. تا کنون حضور انگلستان در اتحادیه اروپا مانع از چیرگی سیاست های آلمان که قدرت برتر اقتصادی اروپا است، می شد ولی با جدایی انگلستان، آلمان تلاش خواهد کرد که سیاست های خود را در اتحادیه اروپا دیکته کند و به نوعی اتحادیه اروپا به صورت کاملا نرم زیر سلطه آلمان قرار گیرد و ظهور این روند خطر فروپاشی اتحادیه اروپا را به دست فرانسه به ارمغان خواهد آورد زیرافرانسه این سیاست آلمان ها را تحمل نخواهد کرد.

انگلستان بعد از جدایی از اتحادیه اروپا در تغییر و تحولات بین المللی به صورت فردی رفتار خواهد کرد و دیگر حمایت ها و محدودیت های اتحادیه اروپا را پشت سر خود ندارد  بنابراین دیگر قدرت های  منطقه ای و بین المللی از جمله روسیه، چین و ایران در رفتار سیاسی خود با انگلستان آزادی عمل بیشتری خواهند داشت.

امروز در عرصه بین المللی شعار اصلی این است که کشورها در سازمان های منطقه ای و بین المللی عضو شوند زیرا با این کار امنیت و قدرت بیشتری بدست می آورند ولی مردم انگلستان علی رغم میل باطنی سیاستمداران این کشور رای به جدایی از اتحادیه اروپا داده اند پس باید منتظر ماند که آینده انگلستان در اروپا و جهان به چه سمت و سوهایی پیش خواهد رفت!


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : شنبه - Saturday
امروز :
9 مهر ماه 1401
Today :
2022-10 Oct-01


نظرسنجی
اهداف و برنامه های ارائه شده توسط آقای جعفری برای مجلس دهم را در راستای توسعه روستاها و شهرهای بهار و کبود راهنگ چگونه ارزیابی می کنید؟


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399