چرا کشورها شکست می خورند؟

دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسون سال گذشته کتابی منتشر کردند به نام «چرا کشورها شکست می‌خورند: سرچشمه‌های قدرت،ثروت و فقر»

چرا کشورها شکست می خورند؟

شناسنامه کتاب:

عنوان کتاب: چرا کشورها شکست می خورند؟
ناشر: انتشارات دنیای اقتصاد
مولف: دارون عجم اوغلو، جیمز. ای رابینسون
مترجمان: پویا جبل عاملی، محمدرضا فرهادی پور
ویراستار: محمود صدری
طراح جلد و یونیفورم: حسن کریم زاده
صفحه آرا: محسن اسدی
ناظر فنی: انوشه صادقی آزاد
نوبت چاپ: اول، 1392
شمارگان: 1000 نسخه
شابک: 4-04-7106-600-978
لیتوگرافی: نقره آبی
چاپ و صحافی: شادرنگ
تمام حقوق این اثر محفوظ و متعلق به نشر دنیای اقتصاد است.

فهرست کتاب:
پیشگفتار ناشر / ویراستار
مقدمه مترجمان
مقدمه مولفان
فصل اول: دو دنیای چنین متفاوت در کنار هم
فصل دوم: نظریه هایی که کار نمی کنند؟
فصل سوم: ثروت زایی و فقر آفرینی
فصل چهارم: تفاوت های کوچک و بزنگاه های تاریخی، تأثیر تاریخ
فصل پنجم: «من آینده را دیده ام و آن کار می کند»؛ رشد در چارچوب نهاده های بهره کش
فصل ششم: جدا شدن راه ها
فصل هفتم: نقطه عطف
فصل هشتم: در قلمرو ما نه؛ موانع توسعه
فصل نهم: توسعه معکوس
فصل دهم: گسترش شکوفایی
فصل یازدهم: چرخه فضیلت
فصل دوازدهم: چرخه رذیلت
فصل سیزدهم: چرا کشورها امروزه ناکام می مانند
فصل چهاردهم: شالوده شکنی
فصل پانزدهم: درک شکوفایی اقتصادی و فقر
کتابنامه
ستایش بزرگان اقتصاد از این کتاب

مقدمه مولفان
این کتاب درباره تفاوت های عظیم درآمدها و استانداردهای زندگی است که کشورهای ثروتمند مثل ایالات متحده، بریتانیا و آلمان را از کشورهای فقیر مثل جنوب صحرای آفریقا، آمریکای مرکزی و آسیای جنوبی جدا می کند.
اکنون که ما این مقدمه را می نویسیم، «بهار عربی» آفریقای شمالی و خاورمیانه را به جنب و جوش انداخته که به اصطلاح با انقلاب یاسمن آغاز گشته که ابتدا با خشم عمومی نسبت به خودکشی یک دست فروش به نام محد بوعزیزی در 17 دسامبر 2010 شعله ور شد. زین العابدین بن علی که از 1987 بر تونس حکومت می کرد، در 14 ژانویه 2011 کنار رفت. اما این غائله نه تنها خاتمه نیافت بلکه تب انقلابی علیه حکومت نخبگان مرفه تونس که پیشتر به سایر کشورهای خاورمیانه نیز بسط یافته بود، قوی تر شد...

ریشه های ناخشنودی این کشورها در فقرشان است. سطح درآمد یک مصری متوسط الحال حدود 12 درصد یک شهروند متوسط الحال ایالات متحده است و می توان انتظار داشت که شهروند مصری 10 سال کمتر زندگی کند. 20 درصد جمعیت مصر در فقر مهلک به سر می برند...

در این کتاب ما استدلال می کنیم که تلقی مصری های حاضر در میدان التحریر از تلقی اغلب دانشگاهیان و مفسران، درست تر است. در حقیقت، مصر دقیقا به این علت فقیر است که تحتحکومت نخبگان معدودی بوده که جامعه را در راستای منافع خودشان و به هزینه انبوه مردم سازماندهی کرده اند. قدرت سیاسی کاملا متمرکز بوده و در جهت ایجاد ثروتی عظیم برای آنهایی به کار گرفته شده که آن را در اختیار داشته اند

 

معرفی کتاب
چرا کشورها شکست می‌خورند؟
دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسون سال گذشته کتابی منتشر کردند به نام «چرا کشورها شکست می‌خورند: سرچشمه‌های قدرت،ثروت و فقر».
این کتاب تحسین بسیاری از بزرگان علم اقتصاد از جمله کنت اَرو برنده جایزه نوبل اقتصاد سال 1972، گری بکر برنده نوبل اقتصاد سال 1992 و پیتر دایموند برنده نوبل اقتصاد سال 2010 را بر انگیخت. این کتاب سال گذشته به سفارش انتشارات دنیای اقتصاد ‌ترجمه شد. پرسش اصلی این کتاب این است که چرا برخی کشورها در دوران مدرن به راه توسعه و شکوفایی افتادند و بعضی دیگر که اوضاع و احوال مشابهی داشتند به راه توسعه نیافتگی و فقر قدم گذاشتند. مولفان کتاب با نقد نظریه‌های رایج درباره عقب ماندگی کشورها از جمله نظریه‌های معطوف به اقلیم و آب و هوا و جغرافیا، نظریه‌های مبتنی بر فرهنگ و سنت‌های اجتماعی، نظریه‌های مبتنی بر جهل و ناتوانی حاکمان و امثال اینها، کوشیده‌اند ریشه‌های فقر را در نهادهای کشورها بجویند. مولفان در مقدمه کتابشان آورده‌اند:
« شهر نوگالس  با حصاری دو نیم شده است. اگر بر روی این حصار بایستید و به شمال نگاه کنید، شهر نوگالس آریزونا واقع در استان سانتا کروز  را خواهید دید. اینجا درآمد خانوارهای متوسط حدود 30 هزار دلار در سال است. بیشتر نوجوانان به مدرسه می‏‌‌روند و اکثر سالمندان تحصیلات دبیرستانی دارند. به‌‌‌رغم تمام استدلال‏‌‌هایی که مردم درباره این موضوع مطرح می‏‌‌کنند که نظام بهداشت و درمان ایالات‌متحده ناکارآمد است، جمعیت، با امید به زندگی در سطح استاندارد جهانی، نسبتا سالم‏‌‌اند. بسیاری از ساکنان بیش از شصت و پنج سال دارند و از خدمات بهداشتی و درمانی بهره مندند. این تنها یکی از خدمات فراوانی است که دولت ارائه می‏‌‌کند که مردم آنها را بدیهی می‏‌‌پندارد، مانند برق، تلفن، شبکه فاضلاب، بهداشت و درمان عمومی، شبکه جاده‏‌‌ای که آنها را به شهرهای دیگر آن منطقه و سایر نقاط ایالات‌متحده وصل می‏‌‌کند و در نهایت قانون و نظم. مردم نوگالس آریزونا، می‏‌‌توانند بدون نگرانی درباره زندگی یا امنیت به فعالیت‏‌‌های روزمره‏‌‌شان بپردازند و دائما از دزدی، سلب ‏‌‌مالکیت یا سایر چیزهایی که سرمایه‏‌‌گذاری در کسب‏‌‌وکارها و خانه‏‌‌هایشان را به مخاطره می‏‌‌افکند در هراس نباشند. موضوعی که به همین‌اندازه اهمیت دارد این است که ساکنان نوگالس آریزونا، این را بدیهی می‏‌‌پندارند که دولت با وجود همه ناکارآیی‏‌‌ها و فساد مربوط به آن، کارگزار آنها است. آنها می‏‌‌توانند برای تغییر شهردار، نماینده کنگره و سناتورهایشان رای دهند؛ در انتخابات ریاست‌جمهوری رای می‏‌‌دهند و تعیین می‏‌‌کند چه کسی کشور آنها را اداره کند..
زندگی در جنوب حصار، تنها چند قدم آن‏‌‌طرف‏‌‌تر، تاحدی متفاوت است. درحالی‏‌‌که ساکنان نوگالس سونورا، در بخش نسبتا پررونقي از مکزیک زندگی می‏‌‌کنند، این‏‌‌جا درآمد خانوار متوسط حدود یک سوم خانوار متوسط در نوگالس آریزونا است. بیشتر سالمندان در نوگالس سونورا، تحصیلات دبیرستانی ندارند و بسیاری از نوجوانان به مدرسه نمی‏‌‌روند. مادران نگران مرگ‏‌‌ومیر نوزادان‏‌‌ هستند. شرایط نامساعد بهداشت و درمان به این ‌معنا است که چندان تعجب‏‌‌آور نیست که ساکنان نوگالس سونورا، برخلاف همسایگان شمالیشان عمر طولاني ندارند. آنها همچنین به بسیاری از امکانات رفاهی عمومی دسترسی ندارند. جاده‏‌‌ها در جنوب حصار شرایط بدی دارند. قانون و نظم در شرایط بدتری است. جرم و جنایت زیاد است و راه‏‌‌انداختن یک کسب‏‌‌ وکار فعالیتي پرخطر است. نه تنها خطر دستبرد وجود دارد، بلکه گرفتن همه مجوزها و چرب‏‌‌کردن سبیل افراد برای راه‏‌‌اندازی کسب‏‌‌وکار، کار آسانی نیست. ساکنان نوگالس در ایالت سونورا، هر روز با فساد و بی‏‌‌کفایتی سیاست‌مداران زندگی می‏‌‌کنند.
چگونه است که دو نیمه این شهر می‏‌‌توانند تا این حد متفاوت باشند؟ هیچ تفاوتی در جغرافیا، آب‌وهوا یا انواع بیماری‏‌‌های شايع در منطقه وجود ندارد، چراکه میکروب‏‌‌ها با هیچ‏‌‌گونه محدودیتی سر مرزهای ایالات‌متحده و مکزیک روبه‏‌‌رو نیستند. البته، شرایط بهداشت و درمان کاملا متفاوت است، اما این امر ارتباطی با محیط بیمار ندارد؛ بلكه به‌این دلیل است که افراد جنوب مرز با شرایط بهداشتی نامطلوب و فقدان مراقبت‏‌‌های بهداشتی و درمانی مطلوب زندگی می‏‌‌کنند.
اما شاید ساکنان نیز خیلی با هم متفاوتند. آیا موضوع می‏‌‌تواند این باشد که ساکنان نوگالس آریزونا، نوادگان مهاجرانی از اروپا هستند، درحالی‏‌‌که ساکنان جنوب نوادگان آزتک‏‌‌ها  هستند؟ اصلا این‏‌‌طور نیست. پیش‏‌‌زمینه‏‌‌های افراد دو طرف مرز تقریبا یکی است. بعد از استقلال مکزیک از اسپانیا در 1821، منطقه اطراف «لوس دوس نوگالس » بخشی از ایالت مکزیکی ویجا کالیفرنیا  بود و حتی بعد از جنگ 1846-1848 آمریکا و مکزیک نیز بخشی از آن باقی ماند. درواقع، بعد از 1853 بود که مرز ایالات‌متحده به این منطقه گسترش یافت. این «لیوتنانت ان. مایکلر»  بود که، در حال نقشه برداری، به وجود «دره نسبتا زیبای لوس نوگالس» پی برد. این‏‌‌جا، از هر طرف مرز، دو شهر رشد کردند. اهالی نوگالس آریزونا و نوگالس سونورا، نیاکان مشترک دارند، از یک جور غذا و موسیقی لذت می‏‌‌برند و شاید بتوان گفت «فرهنگ» مشابهي دارند.
البته، توضیح خیلی ساده و صریحي برای تفاوت‏‌‌های میان دو نیمه نوگالس وجود دارد که احتمالا خیلی‌وقت است که شما آن را حدس زده‏‌‌اید: «اهالی نوگالس آریزونا، به نهادهایی اقتصادی دسترسی دارند که آنها را قادر به انتخاب آزادانه مشاغل، کسب تحصیل و مهارت‏‌‌ها می‏‌‌سازد و کارفرمایان را به سرمایه‏‌‌گذاری در بهترین تکنولوژی تشویق می‏‌‌کند که منجر به دستمزدهای بالاتر برای آنها می‏‌‌شود. آنها همچنین به نهادهای سیاسی دسترسي دارند که به آنها اجازه مشارکت در فرآیندی دموکراتیک برای انتخاب نمایندگان‏‌‌شان و تعویض آنها را می‏‌‌دهد. خلاصه این‏‌‌که، سیاست‌مداران خدمات پایه‏‌‌ای (از بهداشت و درمان عمومی و جاده‏‌‌ها گرفته تا قانون و نظم) را که شهروندان متقاضي آنها هستند فراهم می‏‌‌کنند. اما اهالی نوگالس سونورا، آن‏‌‌قدرها خوش‏‌‌شانس نیستند. آنها در جهانی متفاوت زندگی می‏‌‌کنند که با نهادهای متفاوت شکل گرفته است. این نهادهای متفاوت انگیزه‏‌‌های نامتجانسی برای اهالی دو نوگالس و برای کارآفرینان و کسب‏‌‌وکارهای مایل به سرمایه‏‌‌گذاری در آن‏‌‌جا ایجاد می‏‌‌کنند. این انگیزه‏‌‌های ایجاد شده توسط نهادهای متفاوت دلیل اصلی تفاوت‏‌‌های رونق اقتصادی در دو طرف مرز هستند.»


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : شنبه - Saturday
امروز :
9 مهر ماه 1401
Today :
2022-10 Oct-01


نظرسنجی
اهداف و برنامه های ارائه شده توسط آقای جعفری برای مجلس دهم را در راستای توسعه روستاها و شهرهای بهار و کبود راهنگ چگونه ارزیابی می کنید؟


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399