نتیجه استیضاح: حسینی وزیر ماند (مجلس هشتم)

از بین 244 رأی مأخوذه ، 93 نفر موافق استیضاح بودند ، 141 نماینده به استیضاح رأی مخالف دادند و 10 رأی ممتنع نیز به ثبت رسید.

جلسه استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس شورای اسلامی صبح امروز سه شنبه آغاز شد.
به گزارش عصر ایران، شماری از نمایندگان مجلس، درخواست استیضاح سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد را در 4 بند در روز 27 مهرماه ارائه کرده بودند.
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور نیز دراین جلسه استیضاح حاضر شده است.
هم اکنون محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور، سیدمجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رئیس جمهور، ‌محمدرضا میرتاج‌الدینی معاون پارمانی رئیس‌جمهور نیز در مجلس حضور دارند.
ماجرای کشف اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی به عنوان دلیل اصلی این استیضاح مطرح می شود.
سابقه استیضاح
سید شمس الدین حسینی چهارمین وزیر استیضاحی در مجلس هشتم و سومین وزیر دولت دهم است که طرح استیضاح وی در مجلس مطرح می‌شود.
نمایندگان مجلس هشتم تاکنون علی کردان وزیر کشور دولت نهم، حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری دولت دهم و مجید نامجو وزیر نیرو دولت دهم را استیضاح کردند و در جلسه علنی امروز نیز طرح استیضاح سید شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی را در دست بررسی دارند.
استیضاح کردان و بهبهانی در مجلس هشتم ، رای آورده بودند و این دو وزیر با رای استیضاح، برکنار شدند اما نامجو توانست رای لازم را برای ادامه فعالیت خود کسب کند.
قرار است در چند روز آینده، استیضاح دوباره نامجو نیز در دستور کار مجلس باشد.
متن استیضاح
متن استیضاح وزیر اقتصاد و اسامی نمایندگان امضاکننده آن به این شرح است.
برادر ارجمند جناب آقای دکتر علی لاریجانی
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم؛
به استناد مواد ۲۱۹ و ۲۲۰ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس و به دلایل زیر تقاضای استیضاح آقای دکتر حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی را تقدیم می‌کنیم:
- عدم اجرا، اجرای ناقص و یا نقض احکام قانونی مربوط به وظایفی که نسبت به بانک‌ها و نهادهای پولی و مالی داشته است.
- نصب افراد به سمت‌های مهم، بدون آنکه صلاحیت یا اهلیت لازم را داشته باشند.
- عدم نظارت بر کارکرد بانک‌ها به عنوان نماینده سهام دولت به رغم هشدارهای نهادهای نظارتی.
- عدم مقاومت در برابر اعمال نفوذ مقامات اجرایی.
۱- سید عماد حسینی نماینده قروه
۲- سیدعلی ادیانی‌راد نماینده قائمشهر
۳- عزیز اکبریان نماینده کرج
4- سیروس برنا نماینده بروجن
5- احمد توکلی نماینده تهران
6- موسی‌الرضا ثروتی نماینده بجنورد
7- عیسی جعفری نماینده بهار و کبودرآهنگ
8- محمد دهقانی نماینده طرقبه و چناران
9- مصطفی رضاحسینی نماینده شهر بابک
۱0- محمدمهدی صادق نماینده آستانه اشرفیه
11- علی عباسپور نماینده تهران
12- نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه
13- حمیدرضا کاتوزیان
14- عبدالله کعبی نماینده آبادان
15- جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت
16- علی مطهری نماینده تهران
17- علی مطهری نماینده شبستر
18- احمدعلی مقیمی نماینده بهشهر
19- حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی نماینده فلاورجان
20- الیاس نادران نماینده تهران
21- سید حسین نقوی نماینده ورامین
در جلسه استیضاح تنها کاظم دلخوش در موافقت با ابقای وزیر سخن گفت و تا این لحظه همه علیه وزیر و در راستای استیضاح او سخرتنی کرده اند.
تا دقایقی دیگر وزیر و رئیس جمهور پشت تریبون قرار خواهند گرفت تا آخرین دفاعیات خود را انجام دهند.
آغاز دفاعیات وزیر اقتصاد
لحظاتی قبل سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی سخنان خود را آغاز کرد.
وی در سخنان خود درباره دلیل عدم استعفای خود گفت:‌ فساد مالی اخیر در دوره مدیریت من صورت گرفته است و من تصمیم گرفتم بمانم و این مساله را اصلاح و جبران کنم.
وی افزود:‌ اگر عذرخواهی آلام مردم را تسکین می دهد من در اینجا پوزش می خواهم.
حسینی تاکید کرد که از قضیه فساد مالی اخیر اطلاعی نداشته است.
وی از نمایندگان خواست صبوری کنند و خطاب به نمایندگان گفت:‌من مسوول هستم و مسوولیتم را ایفا می کنم ولی مجرم نیستم. کوله بار مرا سنگین نکنید.
وی گفت:‌من در جریان تابعیت دوگانه (خاوری) نبودم و الا هرگز او را منصوب نمی کردم. امروز مرا به خاطر حکم انتصاب آقای جهرمی مورد سوال قرار می دهید. آیا من ایشان را منصوب کرده ام؟!
وی سخنان خود را با کسب حلالیت به اتمام رساند.
احمدی نژاد بعد از نماز و ناهار سخن می گوید
بعد از پایان سخنان وزیر که با "احسنت احسنت"‌نمانیدگان حامی اش همراه بود ، رئیس مجلس با اعلام این که 20 دقیقه بیشتر به وقت نماز نمانده از رئیس جمهور پرسید که آیا در این فرصت سخن می گوید یا خیر؟‌که رئیس جمهور آن را به جلسه بعد از ظهر موکول کرد.
لاریجانی هم با اعلام تنفس اظهار داشت که جلسه بعد از نماز و ناهار ساعت 14 ادامه می یابد.
آغاز سخنان احمدی نژاد
محمود احمدی نژاد لحظاتی قبل سخنان خود را با ابراز خوشحالی از "زیارت دوستان نماینده"‌ آغاز کرد و گفت که استیضاح حق مجلس است و دولت هم این را قبول دارد.
وی با اشاره به شرایط جهان و نارضایتی های موجود در دنیا علیه نابرابری ها گفت:‌من به رئیس یکی از دولت های بزرگ اسلامی گفتم حوادثی که اتفاق می افتد شباهت هایی به حوادث قرن اول قرن 20 دارد که به دلیل اشتباهات عثمانی ها ،‌ غرب بر منطقه مسلط شد و امروز هم آنها دنبال استفاده از ضعف های ما هستند.
رئیس جمهور افزود:‌غربی ها اگر بتوانند رژیم صهیونیستی را تثبیت کنند دوره جدیدی از سلطه گری هایشان آغاز خواهد شد. لذا حل مساله ایران که مقابل این دسیسه ها ایستاده برای آنها مهم است. الان یک طراحی جدیدی پخت و پز می شود برای فشار علیه ملت ایران در سه محور : حقوق بشر (که فکر می کنم به زوری انرژی زیادی روی آن خواهند گذاشت)‌ ، موضوع هسته ای و تروریسم.
احمدی نژاد گفت:‌با توجه به این شرایط امروز روز وحدت و همدلی است و ما نیازمند همدلی هستیم.
رئیس جمهور گفت:‌در شش هفت سال اخیر و البته بعد از انقلاب کارهای بزرگی انجام شده است که ما هم همیشه قدردان بوده ایم . ولی در این شش- هفت سال کارهای بزرگی مانند هسته ای شدن و فضایی شدن کشور صورت گرفته است. در نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی سرعت رشدمان در جهان اول شد.
وی با اشاره به کارنامه دولت خود در زمینه های مختلفی مانند مسکن،‌هدفمندی یارانه ها ،‌تولید ، کوچک شدن دولت و کاهش 10درصدی کارکنان دولت،‌صادرات و واردات و ... آن را مثبت دانست و گفت:‌ همه این ها را شما تصویب کردید و ما هم اجرا کردیم.همه این کارها نتیجه همدلی است. ما با هم کار کردیم و نتیجه گرفیتم و نهادهای بین المللی هم به این موفقیت ها اذعان کردند.
احمدی نژاد که با لحن ملایمی با نمایندگان صحبت می کند آنها را "‌عزیزان من"‌خواند و گفت" در آغاز هدفمندی می گفتند تولید رکود می کند ولی در شش ماه اول امسال در همه تولیدات صنعتی رشد بالایی داشتیم. رشد بورس ما هم در دنیا اول شد. همه این ها با همدلی انجام شد. ما همه در یک جبهه قرار داریم و همه می خواهیم ریشه فساد را برکنیم.
وی به پرونده فساد اقتصادی اشاره کرد و گفت:‌ اتفاقی افتاده ولی این یک رویه نیست.
احمدی نژاد خطاب به مجلسیان گفت:‌باید آبروی افراد حفظ شود. آقای دکتر حسینی را هم که همه می شناسند. استیضاح هم یعنی توضیح خواستن. من باور ندارم که استیضاح کنندگان ما به دنبال برکناری وزیر باشند.بلکه سوالاتی پیش آمده که توضیح می دهیم و بعد هم تصمیم گیری با مجلس هست و هر چه هم تصمیم گرفت محترم است.
وی درباره حسینی گفت:‌ایشان بهترین وزیر اقتصاد کشور است و خود شما هم دو بار به ایشان رای داده اید.
احمدی نژاد گفت:‌وزیر اقتصاد روابط خوبی هم با مجلس دارد . من امروز به شوخی - البته شوخی جدی - به آقای باهنر گفتم که هر وقت ما با وزیری کار داریم می گویند رفته کمیسیون مجلس . وزیران را هم که از ما گرفتید!
(در اینجا لاریجانی گفت:‌آقای احمدی نژاد!‌احتمالاً جای دیگری می روند و می گویند رفته ایم مجلس!)
احمدی نژاد با تأکید چندباره بر همدلی مجلس و دولت گفت:‌بین ما و شما فرقی نیست. شما اینجا و ما در دولت در حال خدمتیم . این حساسیت مجلس هم قابل تقدیر است زیرا اتفاق سوئی افتاده و باید همه ما آن را برطرف کنیم.
از همه شما انتظار دارم اجازه دهید کشور از وجود آقای حسینی استفاده کند. بعضی ها می گویند ضعف است ، من می گویم کجا ضعف نیست . من از همه بیشتر ضعف دارم. نمایندگان با رای بالاتری دکتر حسینی را به دولت بازگردانند.
دفاع لاریجانی از وزیر اقتصاد
بعد از سخنان رئیس جمهور ،‌ علی لاریجانی گفت:‌ بنده در مواقع استیضاح سخن نمی گویم و این حتما باعث تعجب نمایندگان است که توضیح می دهم.
وی سپس به پرونده فساد مالی اخیر پرداخت و گفت:‌همه قوا در حال پیگیری موضوع هستند ؛ قوه مقننه هم کمیسیون اصل 90 را مسوول رسیدگی کرد و انشاءالله همین پرونده وسیله ای می شود برای این که روش برخورد با مفسدان اقتصادی تغییر کند.
رئیس مجلس افزود:‌درست است که کمیسیون اصل 90 خواستار استیضاح وزیر شده است ولی باید عدالت را رعایت کنیم. من هر چند با برخی سخنان طراحان استیضاح موافقم ولی بعضاً‌ تند رفتند. روز گذشته هم به وزیر اقتصاد گفتم برای احترام به افکار عمومی کنار بروید. برای ایشان دشوار بود ولی علتی داشت که از سخنان رئیس جمهور می شود ان را دریافت.
در جلسه سران قوا این موضوع (استعفای وزیر) را به آقای احمدی نژاد گفتم . به نظرم رسید این مساله را ایشان نوعی تخریب وزیر می داند.
حتی گفتم ایشان را عوض کنید و حتی به شوخی گفتم "‌شما که 7 تا 7 تا عزل می کنید ؛‌این هم رویش" ؛‌اما لب سخن انها این بود: "با متخلف برخورد جدی بشود ولی وقتی مسجل شد ولی نه قبل از آن."
لاریجانی افزود:‌ مساله دیگر آن که وزیر در این فساد سهیم نبوده است و امروز هم عذرخواهی کرد. اگر این عذرخواهی را نپذیریم کمکی به فرهنگ عذر خواهی نکرده ایم.
لذا با توجه به این عذر خواهی و با نظر گرفتن این که این استیضاح می تواند زمینه ساز کشمکش دولت و مجلس باشد و نیز با توجه به شرایط کنونی نیازی نیست که ایشان که مدیر کارآمدی است برکنار شود.
وی پیشنهاد کرد که مجلس به حسینی رای اعتماد مشروط بدهد و گفت:‌مجلس شرط بگذارد که اشکالات طراحان استیضاح را مد نظر قرار دهد و در مواردی که نهادهای نظارتی تذکر می دهند وزیر شخصا رسیدگی کند. توصیه ها را حمل بر صحن ننماید ودر تسهیلات کلان دقت کند و در این پرونده وزیر در مقام بازوی دادستان قرار بگیرد.
سخنان جهانگیر زاده و توکلی در حمایت از استیضاح
بعد از سخنان لاریجانی ،‌ جواد جهانگیر زاده نماینده ارومیه در موافقت با استیضاح سخن گفت و سپس احمد توکلی به پشت تریبون رفت و گفت:‌دیشب از دفتر مقام معظم رهبری ، آقای حجازی به آقای لاریجانی زنگ زدند و گفتند که رهبر انقلاب فرموده اند که ایشان در این قضیه مداخله نمی کنند و مجلس به وظیفه خودش عمل کند.
توکلی سپس خطاب به لاریجانی گفت:‌ درست است آقای لاریجانی؟‌  و لاریجانی هم موضوع را تایید کرد.
وی افزود:‌ آقای حسینی بعد از چند ماه الان که دارد می بیند در حال غرق شدن است ،‌عذرخواهی می کند و می گوید آقای احمدی نژاد گفت عذرخواهی کن. این عذرخواهی به چه دردری می خورد؟

توکلی افزود:‌ به احتمال قریب به یقین آقای حسینی می دانست که خاوری تابعیت دوگانه دارد چرا که خودش او را از کانادا دعوت کرد و خاوری هم گفت که برای خدمت می آید! خاوری ماهی یک بار به خارج می رفت. آیا آقای حسینی نمی دانست مدیر زیر دستش این همه خارج می رود و نمی پرسید چرا؟‌ از این گذشته خیلی زودتر از این ماجراها رسانه ها دو تابعیتی خاوری را مطرح کرده بودند. وانگهی برای استخدام یک آبدارچی کلی تحقیق می شود آیا واقعاً‌ برای انتصاب مدیر بانک ملی متوجه دو تابعیتی ایشان نشدند؟!
وی در ادامه با پخش یک فایل صوتی از حسینی ، سخنان قبلی وی را مغیر با سخنان او در این جلسه دانست.
آخرین دفاعیات
بعد از سخنان توکلی وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن تشکر از روسای مجلس و دولت ،‌ با تاکید بر این که کمیته سه جانبه از وی درخواست استعفا نکرده است گفت که در صدد است به مسوولیت خود ادامه دهد.
احمدی نژاد:‌دوستتان داریم
در پایان ، رئیس جمهور پشت تریبون قرار گرفت و گفت:‌ من از همه نماینده ها تشکر می کنم. دوستتان داریم و هر رایی که بدهید می پذیریم.
نتیجه استیضاح
در پایان تعرفه های رأی بین نمایندگان توزیع شد و با توجه به 245 نماینده حاضر در مجلس ، نتیجه زیر به دست آمد:
تعداد آرا:244
موافق استیضاح:93
مخالف استیضاح:141
ممتنع:10
بدین ترتیب سید شمس الدین حسینی در مقام وزارت امور اقتصادی و دارایی ابقا و پرونده این استیضاح جنجالی هم بسته شد.

 


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : شنبه - Saturday
امروز :
9 مهر ماه 1401
Today :
2022-10 Oct-01


نظرسنجی
اهداف و برنامه های ارائه شده توسط آقای جعفری برای مجلس دهم را در راستای توسعه روستاها و شهرهای بهار و کبود راهنگ چگونه ارزیابی می کنید؟


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399