سیر همدان اسیر سیر چینی (مجلس هشتم)

سیر همدان در بین مصرف کنندگان این محصول شهرت خاصی دارد اما در سال های اخیر این شهرت کم کم رو به فراموشی گذارده است .

به گزارش واحد مرکزی خبر ، ورود سیر چینی با قیمتی پائین ، نبود کارخانه های فرآوری ، نبود بسته بندی مناسب ، کم توجهی مسولان در حمایت از محصول سیر همدان ، بالابودن هزینه تولید و دیگر علل ؛ موجب شده سیر همدان با چالش جدی در مصرف و صادرات مواجه شود .
تحقیقات پزشکی نشان داده است که سیر در کاهش فشار خون و افزایش گلبول سفید خون موثر است و این محصول می‌تواند بسیاری از انواع باکتریها ، برخی از ویروس ها ، عفونت های قارچی و حتی انگل های روده‌ای را از بین ببرد.
مدیر زراعت جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه ، سالانه 25 هزار تن سیر ، از 2 هزار هکتار از زمین های این استان برداشت می شود پیش بینی کرد امسال ازهزارو500هکتار زمین زیرکشت سیر 20هزارتن برداشت شود.
شهرام پرورش می گوید : متاسفانه پارسال از 25 هزار تن سیر تولیدی استان همدان که مرغوبیت بالایی در کشوردارد تنها هزارو400 تن ، آن هم فقط به کشورهای همسایه از جمله عراق ، ترکیه ، آسیای میانه وحاشیه خلیج فارس صادر شد.
به گفته موسوی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان همدان ، واردات بی رویه سیر چینی به کشور ، این محصول را با مشکلاتی از جمله خارج شدن از چرخه صادراتی و کاهش تولید روبرو کرده است.
عیسی جعفری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می گوید : مهمترین عامل کاهش این محصول ، واردات سیر از کشورهای خارجی به ویژه در فصل برداشت است .
مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان می گوید : افزایش صددرصدی تعرفه واردات سیر ، مکانیزه شدن کاشت وبرداشت دربرنامه پنجم توسعه ، ایجاد فرآوری مناسب این محصول ، حمایت دولت از سیرکاران و بهره گیری از بذر های اصلاح شده می تواند چالش های فرآروی این محصول را از بین ببرد.
محمد رضا شهسواری می افزاید : محصولات خارجی ، طعم ، مزه و کیفیت محصولات ایرانی از جمله سیر را ندارد و این محصول ازمزیت های ویژه ای برای رقابت دربازارهای تجاری وطب گیاهی ودارویی دنیا برخورداراست.
از دیگر مشکلات این بخش نبود انبارهای فنی و تخصصی نگهداری سیر ، حمایت دولتی و خرید تضمینی ، آب کافی ، سیستم کاشت مدرن و بیمه محصول سیر است.
همه این عوامل موجب شده سیر با کیفیت همدان روی دست کشاورزان بماند درحالیکه سال های گذشته عمده ترین صادرات سیر از همدان به اروپا انجام می شد.
موسوی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان همدان می گوید : در 6 ماهه نخست امسال 859 تن محصول به مبلغ 42 میلیارد و 950 میلیون ریال ؛ معادل 4 میلیون و 51 هزار دلار صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 906 تن به مبلغ 45میلیارد و 300 میلیون ریال معادل 4 میلیون 718 هزار و 750 دلار بود که حدود 7 درصد کاهش وزنی داشته است.
با توجه به کاهش آب های زیر زمینی ولزوم استفاده بهینه وپایدارازمنابع آبی موجود ، بهره گیری ازسیستم های آبیاری جدیدتر درزراعت سیر موجب رونق بیشتر این محصول در استان همدان می شود .
در استان همدان هزارو300 نفر دراین زمینه مشغول به کارند .
از 11 هزار هکتار زمین زیر کشت سیر در کشورسالانه 106 هزار تن سیر برداشت می شود ومیانگین برداشت این محصول درهرهکتار15تن است .
باتوجه به اینکه دهان انسان بعد ازخوردن سیربه خصوص خام ونوع سرخ شده آن بوی ناخوشایندی می گیرد اغلب افراد ازخوردن آن دوری می کنند درحالیکه باخوردن یک عدد سیب ، کمی کرفس یاکاهو ، یک قاشق عسل یاجویدن چندپرچای خشک می شود این بوی ناخوشایند را ازبین برد.
سیرهای چینی ظاهری زیبا دارند اما ارزان و بی کیفیت هستند و توانسته اند با بسته بندی های زیبا و شکیل بازار سیر در کشور و استان همدان را نیز تسخیر کنند .
همدانی ها بر اساس سنت دیرین خود از سیر در تهیه انواع غذاها و مواد خوراکی و تهیه انواع ترشی ها بهره می گیرند که سیر هفت ساله همدانی ها شهرتی خاص دارد اما متاسفانه این محصول در بین نسل جوان چندان مقبولیتی ندارد .
آقای محمد قره باغی که سالهاست به کشت سیر اشتغال دارد توسعه نیافتن مزارع کاشت سیر /نبود مکانیزاسیون کاشت و برداشت محصول سیر و نبود بازار یابی مناسب را علت بی رغبتی به کاشت محصول سیر استان همدان و بیکاری کشاورزان سر کار می داند و علت ادامه دادن به کاشت سیر را فقط و فقط علاقه خود در این زمینه می داند و از اینکه فرزندانش شغل پدری او را ادامه نمی دهند اظهار تاسف می کند .


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : شنبه - Saturday
امروز :
9 مهر ماه 1401
Today :
2022-10 Oct-01


نظرسنجی
اهداف و برنامه های ارائه شده توسط آقای جعفری برای مجلس دهم را در راستای توسعه روستاها و شهرهای بهار و کبود راهنگ چگونه ارزیابی می کنید؟


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399