عیسی جعفری : خرید نامناسب گندم شیرینی خودکفایی را تلخ کرد ( مجلس هشتم)

عیسی جعفری با انتقاد از خرید تضمینی گندم از کشاورزان با رقمی کمتر از ۴۵۰ تومان گفت: خرید تضمینی گندم کمتر از ۴۵۰ تومان به ضرر کشاورز بوده و باعث می شود تا مردم خودکفایی گندم را احساس نکرده و کشور همچنان نیازمند واردات به این محصول استراتژیک باشد.

به گزارش خانه ملت، سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس هشتم افزود: در سال جاری قیمت خرید تضمینی گندم ۴۲۰ تومان از سوی دولت تعیین شده که این میزان برای کشاورز به صرفه نبوده و قیمت خرید تضمینی به طور میانگین حداقل باید ۴۵۰ تومان باشد.
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس هشتم با تاکید بر این که گندم محصولی اساسی و استراتژیک است، ادامه داد: اگر روزی تولید گندم در کشور پاسخگوی نیاز داخلی نباشد و وابستگی شدیدی به واردات گندم از خارج داشته باشیم و سایر کشورها از فروش این محصول به کشورخودداری کنند تبعات بسیار ناگواری در انتظارمان خواهد بود.
جعفری با بیان این که قیمت نهاده های تولید گندم به شدت افزایش یافته است، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت یک کیسه کود شیمیایی به ۳۰هزار تومان رسیده و به همین نسبت نرخ سایر نهاده های موثر در تولید افزایش یافته است و چنانچه قیمت خرید تضمینی گندم این هزینه ها را پوشش دهد موجب دلخوری کشاورزان و بی رغبتی آنان نسبت به تولید می شود.
وی اظهارداشت: دولت باید قیمت خرید تضمینی گندم را به نحوی تعیین کند که کشت این محصول برای کشاورزان صرفه اقتصادی داشته باشد و آنان را از تولید کردن دلسرد نکند.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس هشتم  از پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان ابرازنگرانی کرد و اظهارداشت: هنگامی که دولت گندم را با قیمت مناسب از کشاورزان خریداری نمی کند، کشاورز نیز از فروش گندم به دولت با نرخ پایین خودداری کرده و دولت نیز به ناچار برای تأمین آرد مورد نیاز داخل اقدام به واردات با نرخی بالاتر از خرید تضمینی می کند که این به تولید ملی  ضربه وارد می کند.
جعفری ادامه داد: دولت می تواند به جای خرید گندم با قیمت بالا از کشورهای دیگر، همین میزان را از کشاورزان خریداری کرده تا آن ها نیز نسبت به تولید دلگرم شده و اشتغال نیز در این صنعت ارتقا یابد.
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس هشتم در پایان یادآور شد: دولت باید به جای اینکه با قیمت بالا از خارج از مرزها نسبت به واردات گندم اقدام کند، این میزان ارز را در اموری دیگر نظیر اشتغال و تولید هزینه کند./


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : شنبه - Saturday
امروز :
9 مهر ماه 1401
Today :
2022-10 Oct-01


نظرسنجی
اهداف و برنامه های ارائه شده توسط آقای جعفری برای مجلس دهم را در راستای توسعه روستاها و شهرهای بهار و کبود راهنگ چگونه ارزیابی می کنید؟


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

شعار سال ۱۳۹۹
شعار سال 1399