دست های نیرنگ آمیز استعمار و استکبار در ایجاد چالش در روابط کشورهای مسلمان

خداوند در سوره آل عمران آیه 103 خطاب به مسلمانان می فرماید  وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ

خداوند در این آیه رمز موفقیت و پیروزی مسلمانان  را در همه عرصه های اجتماعی ، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... اتحاد حول محور قرآن و فرامین الهی می داند و آنها را از اختلاف و تفرقه که باعث شکستشان می شود، نهی می کند.

خداوند در سوره آل عمران آیه 103 خطاب به مسلمانان می فرماید  وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ

خداوند در این آیه رمز موفقیت و پیروزی مسلمانان  را در همه عرصه های اجتماعی ، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... اتحاد حول محور قرآن و فرامین الهی می داند و آنها را از اختلاف و تفرقه که باعث شکستشان می شود، نهی می کند.

امروز جهان اسلام و مسلمانان در یکی از سخت ترین شرایط تاریخی حیات تمدن اسلامی به سر می برند. بعد از جنگ جهانی دوم با ایجاد جهان دو قطبی کمونیسم  به رهبری شوروی در یک طرف و امپریالیسم به رهبری امریکا در سوی دیگر عملا شاهد جنگ سرد بین این دوقطب بودیم و هرکدام از این دو قطب با ایدئولوژی خاص خود سعی در نابود کردن طرف دیگر داشت تا اینکه امپریالیسم موفق شد کمونیسم را با فروپاشی شوروی سابق در سال 1991 میلادی به عنوان یک قطب قدرتمند ایدئولوژیک جهان آن روز از بین ببرد. از سال فروپاشی شوروی ، امریکا تمام تلاش خود را کرده است تا هژمونی فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی امپریالیسم و لیبرالیسم را در تمام کشورهای جهان تحقق بخشد و به نظریه پایان تاریخ فوکویاما جامه عمل بپوشاند. در راستای دستیابی به این هدف امریکا با مانع بزرگ تمدن وتفکر انسان ساز و جامعه ساز اسلام مواجه شد بنابراین امریکا برای ایجاد هژمونی سرمایه داری و لیبرالیسم در کشورهای مسلمان نیز با همان ترفندهایی که در مقابل کمونیسم شوروی به کار برده بود وارد عمل شد و با یار گیری، ایجاد اختلاف و جنگ، گسترش تفکرات تکفیری و به تبع آن گسترش گروهای تکفیری تروریستی در میان مسلمانان برای ایجاد اسلام هراسی در جهان توانسته است تا حدودی به اهداف خود دست یابد.

امروز خاورمیانه اسلامی تبدیل به یکی از ناامن ترین مناطق جهان شده است. همه کشورهای اسلامی به نوعی گرفتار ترفندهای تفرقه انگیز استعمار و استکبار شده اند. کافی بود تا امریکا از گروه تروریستی القاعده بعنوان ابزاری برای فشار بر مسلمانان و اسلام هراسی استفاده همه جانبه کند و بعد از سرنگونی صدام در عراق به خاطر شکست سیاست هایش در مقابل جمهوری اسلامی ایران در عراق گروه تروریستی داعش را طی پروژه لانه زنبور برای ضربه زدن بیشتر به جهان اسلام ایجاد کند غافل از اینکه داعش همانند بومرنگ عمل کرده و همانطور که به سمت جهان اسلام پرتاب شد هم اکنون به سمت غرب و امریکا بازگشته است و خسارات جبران ناپذیری را به امنیت جهانی وارد کرده است. در این بین کشورهای اسلامی که می توانند با اتحاد و همبستگی الگویی از اسلام تمدن ساز برای بشریت ارائه دهندآنچان اسیر سیاست ها و خدعه های غرب شده اند که ناخواسته و خواسته خسارت های جبران ناپذیری را بر پیکره جهان اسلام وارد می کنند.

طی روزهای اخیر شاهد بودیم که حاکمان سعودی عربستان  شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعان این کشور را در کمال ناباوری و بهت آزاد اندیشان جهان اعدام کردند. آیا این سیاست عربستان در جهت همبستگی جهان اسلام است یا در جهت تفرقه در جهان اسلام.

حاکمان سعودی عربستان که طی سال های اخیر به یکی از متحدان اصلی امریکا در خاورمیانه تبدیل شده اند خود واقف هستند که مردم کشورشان در قرن بیست و یکم این سیستم ظالمانه سلطنتی را قبول ندارند و خواستار تغییر هستند. بعد از مرگ ملک عبدالله پادشاه پیشین عربستان که تقریبا سیاست پرهیز از درگیری و مداخله مستقیم را دنبال می کرد با روی کار آمدن ملک سلمان عملا شاهد هستیم عربستان از لاک دفاعی درآمده است و با تحریک امریکا و غرب قصد دخالت مستقیم در کشورهای دیگر را دارد. این تجربه جدیدی برای عربستان سعودی است که تبعات بسیار سنگینی را برا ی این کشور رقم خواهد زد و امریکا به خوبی می داند با حمایت از حاکمان سعودی ارزشهای دموکراسی مورد تبلیغ خود را به مضحکه گرفته است بنابراین مترصد فرصتی است تا آل سعود را در عربستان برکنار کند و البته آتش قبیله گرایی و جنگ طایفه ای را در آنجا شعله ور سازد. تا این کشور اسلامی نیز به نوعی به سرنوشت افغانستان، سوریه و عراق دچار شود و هدف اصلی و درازمدت امریکا برآورده شود.

در ترکیه وضع بهتر از عربستان نیست. هرچند ترکیه جزء ناتو است ولی خود به خوبی می داند که یک کشور مسلمان است و همواره تهدیدات داخلی و قومی و خارجی مثل درگیری با روسها که آن هم به نوعی از نیرنگ های غرب است این کشور مسلمان را تهدید می کند از طرفی ترکیه با عربستان در سوریه هدف مشترک دارد ولی با همین کشور در مصر اختلافات بزرگی دارند. کشورهای  مسلمان سوریه و عراق دچار تروریسم تکفیری های داعش و سایر گروهای تکفیری هستند که به نوعی حامیان اصلی آنها عربستان و ترکیه هستند. وضعیت کشورهای اسلامی پاکستان و افغانستان که دچار گروه تروریستی طالبان و القاعده هستند نیز زیاد تعریفی نیست

و به نوعی می توان گفت اکثر کشورهای اسلامی آنچنان غرق در مسائل بحرانی داخلی خود شده اند که انرژی برای اتحاد و همبستگی ندارد. در این میان جمهوری اسلامی ایران با مقابله مستقیم در برابر هژمونی امریکا ایستاده است و در این راه نیز هزینه های بسیاری داده است ولی امروز شاهدیم کشور جمهوری اسلامی ایران که ارزش های اسلامی را در امور سیاست داخلی و خارجی خود ساری و جاری می داند یک جزیره امن در قلب بحران خاورمیانه است. امریکا تلاش های زیادی می کند تا ایران را ناامن کند و در این راه از سیاست های اقتصادی، تحریمی، نظامی و ... فروگذار نکرده است و در حال حاضر نیز تلاش دارد تا با بحران آفرینی در کشورهای مسلمان پای ایران را نیز به این بحران ها بکشاند. در مورد اعدام شیخ نمر رهبر شیعیان عربستان نیز هرچند آل سعود مجری این اعدام بودند ولی نقشه اصلی آن طراحی خدعه آمیز غرب و امریکا است تا ایران و عربستان را بعنوان کشورهای مهم جهان اسلام رو در  روی یکدیگر قرار دهند و البته شرایط نیز با هیات حاکمه تندرو جدید عربستان فراهم است. در این شرایط دو کشور مسلمان ایران و عربستان علی رغم اختلاف زیادی که با هم دارند لازم است  از سیاست های انتحاری که ضربات آن بر پیکره جهان اسلام وارد می شود پرهیز کنند و با گفتگو مسائل فی مابین را حل و فصل نمایند در غیر این صورت هدف اصلی امریکا که ایجاد تفرقه و گسترش هژمونی خود برجهان اسلام خواهد بود، محقق می شود.


ثبت نظرات شما کاربران عزیز
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
عنوان پیام
متن ارسالی
وضعیت :

امروز : پنج شنبه - Thursday
امروز :
8 اسفند ماه 1398
Today :
2020-02 Feb-27


مهمترین اخبار و رویدادها

معرفی کتاب

هواشناسی استان